33. VELKÁ CENA MĚSTA PLZNĚ

na 1500 m volný způsob mužů a žen,

400 m polohový závod žáků a žaček

kompletní výsledky

Plavecký klub SK Radbuza Plzeň pořádal v sobotu 8. října 2011 33. ročník Velké ceny města Plzně na 1.500 metrů volný způsob mužů a žen, jehož součástí jsou tradičně také závody na stometrových tratích prsa, znak, motýlek a volný způsob.

Pouze pro kategorii žáků jsme letos nově přidali disciplínu 400 metrů polohový závod.

V letošním roce slaví náš klub a plzeňské plavání 100 let. Vítězka a vítěz hlavního závodu na 1.500 metrů volný způsob, letos poprvé obdrželi od starosty městského obvodu Plzeň 3 pana Jiřího Strobacha putovní pohár a jeho zmenšenou kopii, která bude památkou na jejich letošní vítězství. Pro závodníky na druhém a třetím místě jeden ze sponzorů připravil medaile.

V hlavním závodě kategorie mužů zvítězil Jan Micka (1995) z USK Praha v novém rekordu Velké ceny. Jeho hodnota je 15:21,92. Zajímavostí je to, že Honza svým věkem spadá do kategorie mladších dorostenců. Předchozí pokořitelé rekordu byly dospělí v době, kdy rekord zaplavali (Květoslav Svoboda, Dominik Bartoš, Jan Pošmourný).

Jeho velkým soupeřem byl Josef Moser (1997) z KINu České Budějovice, který si vyplaval druhé místo v čase 15:55,62, což je nový Český rekord staršího žactva na této trati.

Třetí v cíli dohmátl Roman Dmytriyev z USK Praha (1995) a časomíru zastavil na hodnotě 16:21,24.

Mezi ženami pohár získala Dominika Hovorková (1994) z KINu České Budějovice za čas 17:35,34. Tím pádem tedy rekord Petry Passerové (USK Praha) z roku 1994 nebyl překonán. Stříbrnou medaili vylovila z USK Praha Tereza Zimovjanová (1995) za čas 17:58,39 a bronzovou brala její oddílová kolegyně Michaela Procházková (1995). Ve výsledcích je u jejího jména čas 18:02,54. Naše závodnice Michaela Ulipová (1997) – 18:39,65 – skončila pátá a Renáta Fialová (1996) šestá – 19:00,41.

Doplňkové disciplíny:

Výše jmenovaní o sobě dali vědět i v doplňkových disciplínách, v nichž se také umístili na stupních vítězů. Starší žák Josef Moser si rozšířil svoji sbírku prvenství a cen pro vítěze z disciplín 100 metrů prsa, motýlek, volný způsob a 400 metrů polohový závod. Vítězka hlavní disciplíny Dominika Hovorková svou dravostí získala dvě první místa za stovky znak a prsa, dvě druhá za motýlek a volný způsob.

Stříbrná plavkyně z hlavního závodu, Tereza Zimovjanová, si z Plzně odvezla ještě tři diplomy, jeden za vítězství na stovce volným způsobem a dva za druhá místa na znaku a prsou.

Z klubu Plavání České Budějovice byla na stupních vítězů Michaela Špillerová, která porazila všechny soupeřky ze stovek prsa a motýlek, druhá byla ve volném způsobu a třetí v polohovce.

TJ Tábor měl radost z Anety Kosobudové, jíž se podařil vyhrát znak, dvakrát třetí byla ve volném způsobu a motýlku.

Jak si vedly Západočeské kluby?

Trenéři TJ Jiskry Domažlice byli hrdí na bratry Schöpfery. Starší Kryštof se dvakrát sklonil před vítězem při motýlku a znaku, třetí byl na prsa. Mladší Martin byl druhý mezi žáky v motýlku a o příčku níže skončil ve znaku. Zuzana Šlajsová přidala dvě třetí příčky také na motýlku a prsou.

Nejhodnotnější výkony z Plaveckého klubu Slávia VŠ Plzeň předvedli Martin Pokorný, Lucie Martínková a Petr Dvořák. První jmenovaný zvítězil mezi muži ve znaku. Druhá jmenovaná v pořadí Lucie vyhrála motýlka mezi ženami. Petr vylovil dvě druhá místa z polohovky a volného způsobu.

Členové SK Radbuza vynikli též a to zásluhou Michaeli Ulipové, která k pátému místu z hlavního závodu přidala ještě prvenství z polohovky a druhé místo na znaku mezi žačkami. Její kolegyně Nikol Paulová byla za ní druhá na polohovce a opět za Míšou třetí na znaku. Mezi muži se blýskl úspěchy již tradičně Michal Imrichovský, když vyhrál volný způsob a druhý byl na znaku.

Za podporu ve formě zahájení závodů i obnovení tradice předávání putovních pohárů pro vítěze hlavního závodu děkujeme starostovi Městského obvodu Plzeň 3 panu Jiřímu Strobachovi, jeho místostarostovi Radislavovi Neubauerovi za předání pohárů a cen pro vítěze, sponzorům za zajímavé finanční odměny a pěkné věcné ceny, všem za účast na závodech, rozhodčím za výkony jejich funkcí a dalším za podíl na přípravě závodů.

Na brzkou shledanou u dalších závodů, nejpozději příští rok na jaře při Košařově memoriálu nebo opět při Velké ceně města Plzně se těší jménem kbubu a oddílu těší Luboš Ibrmajer.